Bir Başka Gaziantep

ÖNSÖZ

Birçok örnekte olduğu gibi Gaziantep şehrini de en iyi, dışardan gelenlerin tanımladığı bir gerçektir. Doğma büyüme o şehirde yaşayanların pek çoğunun göre göre kanıksadığı, âdeta farkına varamaz hale geldiği birçok husus sonradan gelenlerin meraklı ve araştırıcı bakışlarından kurtulamaz. Farkındalık yaratmış her şey hemen kendini belli eder, öyle ki; bir yerliye bunu sorduğunuz veya hatırlattığınız zaman bile sizi garipseyebildiğini görmeniz mümkündür. Ömrümüzün büyük kısmını geçirdiğimiz, ekmeğini yiyip suyunu içtiğimiz Gaziantep şehrine bir teşekkür, bir vefa, hatta bir borç olmak üzere etkilendiğimiz veya farkına vardığımız unsurları, kültür ve sanat birikimimizi değerlendirmek istedik.

 

Bu eser, aynı zamanda gezi yazılarını da kendi gözlem ve yorumuyla kaleme alan Hasan YELKEN’in gece-gündüz, yaz-kış, sabah-akşam demeden sürekli ve özellikle ayak basılmamış yer kalmamacasına şehir dışında geçirdiği hafta sonlarının ürünü olarak çektiği çok değerli fotoğraflar ve onların bir kısmının tarafımdan yapılan bir nevi izahından ibarettir. 67 yıllık ömrün 32 yılının geçtiği ve 27 yılın da bilfiil kendisine hasredildiği Gaziantep’i, görsellerle anlatmanın en iyi yol olduğu bu fotoğraflar sayesinde ortaya çıktı. Güncel kültürümüz, okumaktan çok görerek ve dinleyerek öğrenmeye meyyal olduğundan Hasan YELKEN’in fotoğrafları üzerine konuşmak da bana kaldı.

 

Gaziantep’te 10 yıl müze müdürlüğü ve 17 yıl da akademisyenlikte geçen birikimin elverdiği ölçüde, doğru ve anlaşılır bilgiler vermenin mesuliyeti ile magazine kaçmadan ama, bilimsellikten de şaşmadan konular kurgulandı. Çalışmanın en güzel tarafı da, bazen anlatmakta zorluk çekilen konuların sıkıntısını tek bir fotoğrafın çözmesiydi. Başlangıçta bu kitabın ortaya çıkma fikri aslında, bu zamana kadar pek kimsenin bilmediği yerlerin tanıtımından ibaretti. Fakat, tarihî ve coğrafî bütünlüğü korumak, okuyucunun Gaziantep’in tümü hakkındaki algısını kesintisiz sağlamak adına en eskiden en yeniye kadar bulunabilen ne varsa ortaya konmaya çalışıldı.

 

Yeterli bilgi birikiminin olmadığı 60-70 yıl öncesinin imkânlarıyla iyi niyetle yapıldığında şüphe olmayan, meselâ şehrin adı, tarihi ve kalenin hikâyesi gibi şimdiye kadar yapılmış anlatımlar ve açıklamalar, edinilen yeni bilgilerle karşılaştırıldığında çok basit kalmaktaydı. Gaziantep’in tarihi, arkeolojisi, isminin kaynağı gibi konular en son bilgilere göre hazırlanmaya ve en doğru bilgiler verilmeye gayret edildi. Umulur ki bundan sonra, bir kız yüzüğünü satıp kale yaptırdı, Mısır’daki Teb şehrinin aynı, an şurdan gelir-tab da bundan gelir birleşince antap olur gibi zorlama izahlara son verilir. Aslında, bu bilgiler en az 25 yıldan buyana tarafımdan paylaşılmaktadır. Fakat, zahmete üşenen araştırmacılar ve basıldığı halde kitapları dağıtmayan kurumlar yüzünden gerek duyanların da ulaşamadıkları, eski bilgileri tekrarlayıp durdukları da bir gerçektir. Çok geniş çevrelere ulaşacağına inandığımız bu kitabın adının “Bir Başka” olmasının sebebi, Gaziantep coğrafyasının tanınmayan, bilinmeyen, gidilememiş, görülememiş başkalıklarının Hasan Yelken’in objektifinden izleyiciye sunulmasıdır.

 

Bu eserin, kendi çevrelerini daha iyi tanımaları amacıyla öncelikle Gaziantepliler’le tanıştırılmasını sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma ŞAHİN'e, organizasyonu yürüten Gazikültür AŞ.ye ve genel müdürü Sayın Doç. Dr. H. İbrahim YAKAR’a, hassasiyetinden ötürü Sertaç Tanıtım’a ve çalışmalarımıza destek veren tüm kültür dostlarımıza teşekkürü borç biliriz. 06.10.2016