GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

ANTEP DİRENİŞİNİN İLK KIVILCIMI: ŞEHİTKÂMİL

Antep Direnişinin İlk Kıvılcımı: Şehitkâmil adıyla yayınladığımız kitap, Antep Savunması’nın bayrak şehitlerinden Şehitkamil’in hayatını ve savunmadaki rolünü ortaya koyarken; hayatı ve ailesi ile ilgili bilinmeyenleri de gün yüzüne çıkarıyor.

Kitapta, Antep Savunması ana kaynaklarından ve tarihi belgelerden hareketle Şehitkâmil ile alakalı bilgileri derli toplu olarak bir araya getirdik. Şehitkamil’in 2018 yılı itibarıyla yaşayan kardeşi Kemal Dilek’in verdiği anekdotlar ile kaynaklardaki bilgileri derleyerek konunun uzmanı kişilerle röportajlar gerçekleştirdik. Ayrıca bir de belgesel film oluşturarak geniş kitlelere yayılmasını hedefledik.

Bu çalışmamızda asıl amacımız rol model olması açısından Şehitkâmil’in hayatının, yaptıklarının ve o şehadet anında ne için şehit olduğunu genç kuşağımıza anlatılmaktır. 21. yüzyılda yetişen çocuklarımız, teknolojiye hakim olurken geçmişinden kopmadan, geçmişten aldığı ilhamı ve bir sonraki döneme yansıtarak, tarih bilinci ve şuuruyla beraber geçmişini de öğrensinler ve bu vatanın, bu milletin geçmiş 100 yılda nasıl bir olay geçirdiğini, hangi aşamadan geçildiğini unutmadan işlerine dört elle sarılsınlar ve yapmaları gereken tek şeyin çalışmak olduğunu düşünüp ona göre odaklansınlar diye Şehitkâmil’i ele aldık.

Yazar : GAZİKÜLTÜR
Kategori : Araştırma, Tarih
Yıl : 2017