GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

DİRENİŞ – ANTEP MÜDAFAASI

Antep Savunması’nın 100. yıldönümünde dünyaca ünlü Monopoly oyununu “Direniş Antep Savunması”na uyarladık. Monopoly’nin eğitici yanını ortaya çıkartarak, görsel hafızaya hitap eden bu oyunun Gaziantep’in kurtuluş mücadelesini gelecek nesillere aktarması açısından öneminin yüksek olduğu kanaatindeyiz.

Şehrin müdafaasında, annesine saldıran Fransız askerlerine taş atarak karşı koymaya çalışan Şehitkâmil, köprübaşındaki mücadelesiyle Şahinbey, bağımsızlık için gösterdiği kararlılıkla Karayılan ve 6 bin 317 şehit gelecek nesillerin hafızasına kazımayı amaçlamaktayız. Diğer bir amacımız ise dijital çağda çocuklarımıza, gençlerimize ulaşmayı sağlamaktır. Böylelikle bu oyun ile dünyaca ünlü ve kasıtlı yapılan oyun, uygulama vs. gibi uygulamalara milli-manevi alternatifler oluşturmuş oluyoruz.

Antep Savunması’nın bütün cephelerine monopoly oyununda yer verdik. Oyun kartlarımızdan yola çıkarak çocuklarımıza her birini canlandıracak birer kahraman ve rol modeller sunduk. Oyun kartlarına; Şehitkâmil, Karayılan ve Şahinbey gibi önemli kahramanların mücadele dönemindeki hikâyelerini, davranışlarını ve söylemlerini yazdık. Yapmış olduğumuz oyun, ortaokul çağlarındaki çocuklar için geçerlidir. Oyunda 2 ila 5 kişi yer alabiliyor. Herkes bir karakter seçiyor. Öte yandan oyunda soru kartlarımız bulunuyor. Millî Mücadele ve görev kartlarımız da mevcut. Oyunun içinde çocuklar birbirlerine soru soruyor. Soruları; kolay, orta ve zor olarak kategorize ettik. Oyunu başarılı bir şekilde bitiren kişi ise “Antep Gazilik Belgesi” kazanıyor.

Kategori : Araştırma, Tarih