GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

FIRAT’IN İNCİSİ: RUMKALE

Rumkale, Gaziantep’in kültür ve doğa turizmi bağlamında önemli bir mevkidir. Fiziki konum itibarıyla, Rumkale dünyada suyun şekillendirdiği tarihi miraslar arasındaki nadir yerlerden biridir. Rumkale; Asur, Hitit, Memluk, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hıristiyanlar tarafından kutsal sayılan yerler arasında bulunan Rumkale’de, Roma Döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yuhanna’nın burada İncil’i çoğalttığına inanılmaktadır.

Rumkale’nin bu özelliklerinden ve değerinden yola çıkarak Fırat’ın İncisi: Rumkale kitabını ve belgeselini yayınladık. Sayın Dt. Hasan Yelken tarafından kaleme alınmış olan kitap ve 2000’li yıllardan beri çektiği görüntülerden oluşan Rumkale belgeseli bölge için önemli bir kaynak olmuştur. Kitapta ayrıca Sultan II. Abdülhamid tarafından çektirilen 1890 tarihli Rumkale fotoğrafları ile aynı açıdan çekilen günümüz fotoğrafları karşılıklı olarak verilmiştir.

Bölgeyi merak edenler için bu çalışmanın kitap+ belgesel formatında düzenlenmiş olması dolayısıyla bilgi edinmenin yanında bölgenin zengin görsel güzellikleri gözler önüne serilmiştir. Böylece okuyucuya ayrıntılı ve keyifli bir çalışma sunduğumuza inanıyoruz.

Yazar : HASAN YELKEN
Kategori : Araştırma
Yıl : 2017