GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

GAZİANTEP CUISINE IN FOUR SEASONS

From the UNESCO Creative Cities Network within Gastronomy: Gaziantep Cuisine in Four Seasons adıyla yayınladığımız bu kitapta Gaziantep Mutfağı; çorbalar (20), kebaplar (20), etli yemekler (63), meyveli yemekler (19), yoğurtlu yemekler (24), köfteler (25), dolmalar ve sarmalar (28), pilavlar (45), börekler ve lahmacunlar (18), zeytinyağlı yemekler ve aperatifler (28), salatalar, piyazlar ve cacıklar (43), tatlılar (49), receller ve şuruplar (35), kahvaltılıklar (19) başlıklarında yaklaşık 400 çeşit tarife yer verilmiştir.

Büyük ilgi gören Dört Mevsim Gaziantep Yemekleri, Türkçe ve İngilizce olarak dünya kamuoyuna sunulmuştur. Bunun neticesi olarak Gaziantep yemekleri yurtdışında da artık birebir adları ve tarifleriyle yerini almak suretiyle dünya yemek literatürüne girmiştir.

Ayrıca bahsi geçen kitap bütün dünyada yemeğin oscarı olarak nitelendirilen 2019-Dünya Yemek Kitapları Yarışması’nda (Gourmand World Cookbook Awards 2019) UNESCO Gastronomy Books kategorisinde dünya ikincisi seçildi.

Yazar : ÖZDEN ÖZSABUNCUOĞLU
Kategori : Yemek
Yıl : 2018