GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

GAZİANTEP GEZİ REHBERİ

Gaziantep, bünyesinde barındırdığı, zengin kültürel mirası ile günümüzde turistlerin durağı haline gelmiştir. Gezilmesi ve görülmesi gereken birçok doğa ve tarihi mekânı bulunan şehrimize ait kapsamlı bir gezi rehberi oluşturulması ihtiyacı olduğu düşüncesiyle Gaziantep Gezi Rehberi kitabını yayınladık.

Gaziantep Gezi Rehberi adlı bu çalışmamız uzun yılların birikimi olarak ortaya çıkmıştır. Gaziantep turizminin pek bilinmeyen yönleri Fotoğraf Sanatçısı Dt. Hasan Yelken’in zengin içerikli fotoğraflarıyla ve deneme türü gezi yazılarıyla bir araya getirilmiş; Gaziantep’in ilkçağlardaki tarihi, arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan bilgileri, değişik medeniyetlere ait eserleri, Osmanlı dönemi mimari eserleri üzerinde durulmuştur. Kitap başta şehir merkezindeki tarihi ve turistik mekânları özelikleriyle ortaya koyduğu gibi, Gaziantep’in ilçeleri olan Nizip, Oğuzeli, Araban, Karkamış, İslahiye, Yavuzeli, Araban ve Nurdağı’nda bulunan tarihi, arkeolojik ve gezilecek yerler hakkında bilgi verilmiştir. Bu bağlamda, önceden beri bilinenlerin yinelenmesi bir kenara, buralara ulaşımın detaylı tarif edilmesi ile de çok faydalı ve kullanışlı bir rehber oluşturulmuştur.

Bu çalışma ile GAZİKÜLTÜR A.Ş. olarak Gaziantep’in geçmişten beri ne kadar farklı zenginlikleri bünyesinde barındırdığını gözler önüne sermeyi ve hem Gazianteplilere hem de turistlere kapsamlı bir gezi kılavuzu oluşturmayı amaçladık.

Yazar : HASAN YELKEN
Kategori : Araştırma
Yıl : 2018