GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

GAZİANTEP’İN KUŞLARI

Gaziantep ve çevresi, Türkiye kuş dünyasında özel bir yere ve öneme sahiptir; farklı ekolojik ve iklimsel yapısı dolayısıyla biyoçeşitlilik ve kuş zenginliği bakımından özel bir coğrafi güzergah konumundadır. Gelecek nesillere ülkemizin her bakımdan (doğa, kültürel miras, maneviyat vs.) ne kadar zengin olduğunu göstermek; bu zenginliklere sahip çıkılmasını sağlamak zorundayız.

Bu özelliği bütünlüklü bir şekilde gösterebilmek adına Gaziantep’in Kuşları adıyla yayınladığımız bu çalışma, Gaziantep coğrafyasındaki kuş türlerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koymaktadır. Uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan kitap, Gaziantep’in geçmişten beri ne kadar farklı zenginlikleri bünyesinde barındırdığını, sahip olduğu ornitoloji (kuş bilimi) kültürünü bilimsel verilerle gözler önüne sermektedir.

Bu kitabı farklı kılan etmenlerden bir tanesi de yazarın kuşların fotoğraflarını çekerken elde ettiği kuş görüntülerinin, kitabın başına konan QR Kod uygulamasıyla kitaba eklenmesidir. Bir belgesel niteliğinde hazırlanan kuş görüntü ve sesleri, okuyucunun kuş sesleriyle baş başa kalmasına vesile olmaktadır. Bu özgün kitabın yazarı Dr. Hüseyin Meşe, asıl mesleği genel cerrahi uzmanlığı yanında çocukluktan itibaren kuşlara olan ilgisinin birikimini bu kitapta toplamış ve Gaziantep semalarında görülen 298 kuş türünü bu kitapta bir araya getirmiştir.

Yazar : DR. HÜSEYİN MEŞE
Kategori : Araştırma
Yıl : 2018