GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

GELENEKTEN GELECEĞE GAZİANTEP YEMEKLERİ

Gaziantep Mutfağı, 2015 yılında Gastronomi dalında, UNESCO “Yaratıcı Şehirler Ağı”na girerek dünyanın en önemli sekiz mutfağından biri olduğunu uluslararası ölçekte tescillemişti. UNESCO Gaziantep Mutfağı’nın lezzet ve çeşitliliğini bu ağa dâhil ederek, Gaziantep’in potansiyelini ortaya koymuştu. Gaziantep Mutfağı, Türk mutfağı arasında yegâne bir özelliğe sahip olduğunu bütün dünyaya tanıtmıştı.

Gaziantep Mutfağı’na dair yayınladığımız bir diğer çalışma Gelenekten Geleceğe Gaziantep Yemekleri başlığını taşımaktadır. Bu çalışmamız, Gaziantep’in zengin mutfağında bulunan yemekleri ve tariflerini zengin fotoğraf görselleriyle ortaya koymaktadır. Kitabın yazarı Tahir Tekin Öztan bu kitabın ortaya çıkmasını bir hayali olarak görmüş ve uzun soluklu bir çalışmanın ürünü olan bu kitabı meydana getirmek için, yaklaşık 1200 kadınla görüşmüştür. Gaziantep’in il, ilçe ve köylerine giderek unutulmaya yüz tutmuş Gaziantep yemeklerini birebir görüşerek kayıt altına almıştır.

Yemek kitaplarında pek görülmeyen sıra dışı bir metotla, tespit edilen her bir yemek farklı bir hanım tarafından tarihlendirilmiştir. Böylece Gaziantep’in geçmişinde var olan zengin mutfağı günümüz hanımları aracılığı ile günümüze ve geleceğe aktarılmıştır.

Yazar : TAHİR TEKİN ÖZTAN
Kategori : Yemek
Yıl : 2018