GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

GSE – GAZİANTEP SANAT- EDEBİYAT DERGİSİ

İlk sayısı 2021 yılında okurla buluşan Gaziantep Sanat Edebiyat dergisinin (GSE) 2022 sayısı, Gazikültür Yayınları tarafından hazırlandı ve okurların dikkatine sunuldu.

Gaziantep’te tarihi Kendirli Kilisesi ve Latin Okulu binasında faaliyetlerine başlayan Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nü kapak konusu olarak işleyen GSE’de, Enstitü’nün Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılına armağan bir kurum olduğu vurgusu dikkat çekiyor.

Enstitü dışında Gaziantep’in yetiştirdiği önemli edebiyatçıları, sanatçıları, Gaziantep’in kültür-sanat dünyasını odağa alan GSE 2022’de Gazikültür Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Tanrıöver, Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü’nün faaliyetleri ve önemi hakkından bilgi verdiği yazısıyla yer alırken Gazikültür Genel Müdürü Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar, Gaziantep’in fotoğrafçılık tarihine ışık tutuyor. Faaliyetine başlayan ve ilk oyunlarını geçtiğimiz aylarda sergileyen Gaziantep Şehir Tiyatrosu’nun Sanat Yönetmeni Nejat Şener, tiyatronun kuruluş amacını ve hazırladığı oyunları tanıtıyor. Muhammet Erdevir ise Gaziantep’in yetiştirdiği önemli ressamlardan Mizyal Karabiber Nacaroğlu ile yaptığı bir söyleşi ve Cumhuriyet Dönemi’nde Gaziantep’in yetiştirdiği üç önemli edebiyatçıyı –Mitat Enç, Ülkü Tamer ve Onat Kutlar- andığı yazısıyla bu sayıda yerini alıyor.

İbrahim Alisinanoğlu okurlarını maziye götürüyor; sinema ve tiyatro tarihimizde bir yolculuğa çıkararak Gaziantep’teki ilk sesli film gösterimini, SİNAMATEK Derneğinin Gaziantep şubesini Gaziantep Lisesindeki tiyatro çalışmalarını belgelendirdi. Dergâh dergisi Genel Yayın Yönetmeni Ali Ayçil, yazar Veysel Altuntaş ve Ali Gezginci Mitat Enç’i değerlendirirken öykücüler Fuat Sevimay, M. Fatih Kutlubay ve İsmail Kılınç Onat Kutlar’ın Türk öyküsündeki yeri ve önemine değindiler. Reşit Güngör Kalkan, Adige Batur, Zeynep Delav, Dr. Öğr. Üyesi Bedri Aydoğan ve Dr. Emine Selcen Akkuş ise Gaziantepli şair Ülkü Tamer’in öykü ve şiirlerinde Gaziantep’e dair unsurları inceledikleri yazılarıyla dergimize katkıda bulundular.

Yazar : GAZİKÜLTÜR
Yıl : 2022