GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

MİTAT ENÇ SETİ

Gaziantep ve edebiyat denilince akla gelen ilk isimlerden birisi de Mitat Enç’tir. Mitat Enç, Antep Savunması’na da kitaplarında işlediği anılarında yer vermiştir. Memleketi Antep üzerine yazmış olduğu kitaplar ile aslında şehrimiz tanıtan Enç’in Bitmeyen Gece ile Uzun Çarşının Uluları kitapları ile kendisi hakkında yazılmış olan Işığın Peşinde Bir Ulu kitabını bir set halinde yayınladık.

Uzun Çarşının Uluları, bir nevi portreler şaheseridir. Eski Antep’in kulağı kesiklerini anlatır. Kahramanları esnaf, meczup, yarıcı yahut dul kadın gibi, aklınıza gelebilecek her türden ve sıradan insanlardır. Bu sayede hem kahramanlarını hikâye tadında ölümsüzleştirir, hem de yüzyılımızın başlarındaki Türk toplumundan canlı kesitler sunarak bir Gaziantep portresi de çizmektedir.

Bitmeyen Gece, çocukluk ve gençlik yılları bütün diğer iki kitabında anlattığı zorlukları önemsizleştiren mesut hatıralarla dolu olan yazara talih bitmeyen bir gece hazırlar. Gözlerinin ışığı söner ve sonra çileler başlar. Eser yazarın gözlerinin ferine kavuşmak için çıktığı yolculuğu anlatır. Hangi şartlar altında olursa olsun, hayat karşısında yenilmeyen ve direnmekten vazgeçmeyen bir insanın tok ve ümit aşılayan sesiyle yazılmıştır.

Reşit Güngör Kalkan tarafından kaleme alınan Işığın Peşinde Bir Ulu ise Mitat Enç’in hayatını, faaliyetlerini ve eserlerini konu alan bir biyografi kitabıdır.

Yazar : MİTAT ENÇ - REŞİT GÜNGÖR KALKAN
Yıl : 2021