GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

SPOR COĞRAFYASI AÇISINDAN GAZİANTEP (E-KİTAP)

Gaziantep, hem geçmişten günümüze taşıdığı spor kültürü hem de günümüzde Türkiye’de en çok lisanslı sporcuya sahip şehirlerden birisi olması bakımından aslında bir spor şehridir. Şehrimizin bu özelliğinin farkında olan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı ve diğer kamu kurumlarının desteğiyle “Spor Şehri Gaziantep” adlı projeyi başlatmıştır. Bu projenin sonuçlarını da içeren kitap, Gaziantep’te faaliyete geçirilen yüksek kapasiteli spor tesislerinin şehre katkılarını da ortaya koymaktadır.

Gazikültür Yayınları arasında yayımladığımız ve Dr. Uğurcan Ayik tarafından hazırlanan Spor Coğrafyası Açısından Gaziantep adlı elektronik kitap spor coğrafyası disiplini çerçevesinde Gaziantep’teki spor mekânları ve kültürünü ele almaktadır.

168 sayfadan oluşan kitap, iki yıllık saha ve kaynak araştırmaları sonucunda oluşmuştur. Çalışma sonucunda birçok alanda taşıdığı potansiyeli somut hale getirebilen Gaziantep’in spor bakımından da taşıdığı potansiyel ortaya konmuştur. Özellikle son yıllarda şehirde spora dair yapılan yatırımlar sonucunda spor mekânlarının görünürlüğünün arttığı tespit edilmiştir.

E-KİTAP

Yazar : DR. UĞURCAN AYİK
Kategori : Araştırma