GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

ANTEP’İN DİRENİŞİ: BİR ŞEHRİN FİLMİ

Antep’in Direnişi: Bir Şehrin Filmi, Genelkurmay Başkanlığı Ordu Film Merkezi’nin 1935’te çektiği Antep Savunması filmini konu edinmektedir. Antep Savunması filmi ve filmde geçen sahnelerden hareketle, Antep Savunması’nın bazı detaylarını ilgili yazılarla destekledik. Bununla beraber, Antep Savunması’nda şehit olan kadınların anısına Boyacı Camii yanında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Kadın Şehitler Anıtı’nı da çalışmaya dâhil ettik.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan filmde, savunma esnasında Anteplilerin vatanlarını nasıl koruduklarını, açlığa ve çaresizliğe rağmen, zor şartlar altında işgalci güçlere karşı nasıl kahramanlık gösterdiklerini bütün çıplaklığı ile gözler önüne serilmektedir.

Kitap ile birlikte konuya paralel olarak belgesel film de hazırlanmıştır. Bu belgesel filmi, Antep’in direnişinin anatomisini çıkarmayı amaçlamaktadır. Antep Savunması’nın büyüklüğü bağımsızlık kazanıldıktan sonra kendisini göstermiştir. Bu duruma binaen Genelkurmay Başkanlığı 1935 yılında savunmanın filmini çekmeye karar vermiştir. Buradan hareketle, filmi yeniden gün yüzüne çıkarmak amacıyla, 1935 yılında Genelkurmay Başkanlığı’nın çektiği filmi, Antep Savunması sırasında çekilen fotoğraflarla ve röportajlarla derleyerek belgesel formatında hazırladık.

Antep Savunması işgalci güçler ile milli iradenin çetin çarpışmasıdır ve Gaziantep tarihi için çok önemli bir değere sahiptir. Bu değerin bilinciyle Antep Savunması kitap+belgesel formatı ile ölümsüzleştirmeye çalışılmıştır.

Yazar : GAZİKÜLTÜR
Kategori : Araştırma
Yıl : 2016