GAZİKÜLTÜR
Gaziantep Kültür Sanat

YUNUS BİR HABER VERİR…

Yunus Emre, Türk dili ve medeniyetinin temel taşlarındandır. Şiirlerindeki her kelime her harf Müslüman Türk’ün tarihî tecrübesini ve ortak aklını bin yıllar sonrasına taşır. Bu sebeple de dünyanın köklü değişimine irfanı ile göğüs gererek çağlar ötesine seslenir. Böylelikle Yunus Emre, Türk millî kültüründe faydalanılan ve faydalanılması gereken tükenmez bir kaynak hüviyetine kavuşmuştur.

Bugün de aynı özelliğini koruyan Yunus Emre, Türk düşünce dünyasında etkisini devam ettirmektedir. 2021 yılı, mazimizden atimize bir köprü konumunda olan Yunus Emre’nin vefatının 700. yıl dönümüdür. Türk dili ve kültürü açısından bahsedilen önemine binaen 2021 yılı Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından yayımlanan Genelge ile “Yunus Emre ve Türkçe Yılı” olarak ilan edildi.

“Masamın üzerinde daima Yunus Divanı durur. Muhtelif yazarları okurken, ara sıra onu açar, çağımızdan ona haberler götürürüm. O, yüzyılların ötesinden gelen sesiyle bana cevap verir.” diyerek Yunus Emre’nin kıymetine değinen ve Türk fikir hayatının önemli isimlerinden Mehmet Kaplan’ın Yunus Bir Haber Verir… adlı eserini GAZİKÜLTÜR A.Ş. yayınları arasında yayımladık.

Yunus Bir Haber Verir… kitabı, Mehmet Kaplan’ın Yunus Emre ile ilgili kaleme aldığı deneme ve incelemelerden oluşmaktadır. Kitap, Mehmet Kaplan hakkında M. Orhan Okay’ın ve Yunus Emre hakkında İnci Enginün’ün uzun giriş yazıları ile başlamaktadır. Mehmet Kaplan’ın bu denemeleri ömrü boyunca yazmayı arzuladığı fakat tamamlayamadığı Yunus Emre kitabı düşüncesinden fragmanlardır. Netice olarak bu kitapta, bir ömür ısrarla Yunus Emre üzerine düşünmüş Mehmet Kaplan’ın kaleminden Yunus’un ve çağının dünyasına dalmakta, açtığı çığırın nesiller boyu Türk’ün varoluşunu nasıl şekillendirdiğini okumaktayız.

Yazar : MEHMET KAPLAN
Kategori : Araştırma
Yıl : 2021